Co je to rekuperace?
- Rekuperace dokáže zajistit čerstvý vzduch v objektu bez zbytečných tepelných ztrát.
- Obecně se jedná o zpětný zisk energie.
- V našem případě o zpětný zisk tepla z odpadního vzduchu.
Přiváděný venkovní čerstvý vzduch prochází přes rekuperační výměník uvnitř rekuperační nebo vzduchotechnické jednotky, do kterého z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu. Obě vzdušiny jsou od sebe dokonale odděleny soustavou kanálků, aby nedocházelo ke zpětnému průniku pachů z odváděného do přívodního vzduchu. Přes stěny kanálů teplo z odpadního vzduch přechází do přívodního, který je tak předehříván.
Kromě teploty je navíc možné regulovat i vlhkost v objektu a odfiltrovat prach, smogové prvky a alergeny. Rekuperace přináší úsporu za vytápění (plyn, elektřina), ale především vytváří zdravý domov a stává se standardem při výstavbě rodinných domů, bytů i komerčních nemovitostí.
Využití rekuperace
Rekuperační výměníky tepla se nejčastěji osazují přímo do větracích jednotek. Rekuperaci je tak možno využít prakticky ve všech typech objektů při hygienicky nuceném větrání – a to od bytů a rodinných domů, přes občanské stavby, bazény až po průmyslové stavby. Rekuperační výměníky lze využít i v klimatizovaných objektech – zde dochází v letních měsících k „rekuperaci chladu“ – přiváděný teplý vzduch je ochlazován odváděným, klimatizací vychlazeným vzduchem.
Mýty o rekuperaci
1) Vysoká hlučnost, fouká to na mě
Dobře navržené a zaregulované systémy větrání s rekuperací rozhodně nejsou hlučné. Pro náročné klienty existuje celá skála tlumičů hluku, které utlumí jak hluk vycházející z potrubí, tak i vibrace. Pokud nestojíte u jednotky nebo nestrkáte hlavu 30 cm k vyústce, tak si vůbec nevšimnete, že je systém spuštěn.
2) Plísně a bakterie v rozvodech - potrubí
Každý si myslí, že časem vznikne plíseň v rozvodech vzduchotechniky. Vzhledem k tomu, že veškerý vzduch je filtrován a odvlhčen, tak se do přívodního potrubí žádné nečistoty nedostanou. Navíc vzduch proudí neustále potrubím, takže šance na uchycení plísní nebo bakterií je minimální. Moderní systémy vybaveny antibakteriální vrstvou.
Je však nutno dodržet intervaly výměny filtrů.
3) Rekuperace je jen pro pasivní domy
Toto je naprosto mylná představa. Pokud bydlíte v jakémkoliv domě, který je zateplený a má nová okna, je větrání s rekuperací velmi užitečné a zdravé jak pro Vás, tak pro Vaši peněženku.
4) Větrání s rekuperací je nadstandard a zbytečný luxus
„Když se snažíme jíst a pít zdravě, tak proč dýchat škodlivý vzduch…“
Snažíme se dohlížet na kvalitu potravin, které kupujeme a konzumujeme, ale vzduch, který dýcháme již moc neřešíme. V základních variantách lze pořídit větrání bytu od 40 000 Kč a větrání rodinných domů v horizontu 75 000 – 200 000 Kč. Roční náklady jsou 3 000 -5 000 Kč. A životnost systému kolem 30 let.