Jak si vybrat klimatizaci?

První krok při koupi klimatizace je nákup u odborníka. Specializovaná firma vám po konzultaci nebo obhlídce objektu poradí, jaké zařízení je pro váš prostor a pro vaše požadavky nejlepší (existují klimatizace a sety vhodnější pro domy, byty, pokoje, či kanceláře nebo jednotky a systémy určené speciálně na ochlazování obchodních a technických prostor). Nedoporučujeme koupi klimatizace v hypermarketech nebo obchodních domech, protože nemáte zaručeno, že obsluhující personál vám dostatečně odborně poradí a zodpoví otázky týkající se technických detailů. Další problém, který vás může nepříjemně překvapit, je případné řešení poruch na klimatizaci – nepřítomnost flexibilního servisního oddělení, ne dostupnost náhradních dílů. Většina specializovaných prodejen poskytuje opravy a také servis ve své činnosti, některé náhradní díly drží skladem, jiné jsou zase ve skladech u výrobců, přičemž obchodní řetězce nejsou povinné provádět opravy. 

Jaký výkon si zvolit?

Výkon klimatizace je nejdůležitější technický bod, na jehož základě si lze vybrat to správné zařízení. Je důležité, aby jednotka, kterou si chcete koupit, měla správný výkon vzhledem k prostoru, který je třeba vychladit nebo vytopit. Pokud bude výkon příliš velký, klimatizace bude často zapínat a vypínat. Naopak, pokud bude výkon příliš malý, klimatizace bude v provozu nepřetržitě, což přinese vyšší spotřebu energie s nízkou efektivností. Orientačně si výkon klimatizace můžete vypočítat podle m2 prostoru, který je třeba ochladit. Na 10 m2 klimatizovaného prostoru je potřebný 1 kW chladícího výkonu.

Faktory pro zvolení správného výkonu klimatizace?

Výkon klimatizace ovlivňuje několik tepelných faktorů:

 • rozloha nebo objem místnosti
 • orientace místnosti podle světových stran
 • plocha a typ oken
 • počet osob nacházejících nebo pohybujících se v prostoru
 • počet spotřebičů v objektu
 • izolace místnosti

Jak vám pomůže rozdělení klimatizací do tříd na naší stránce?

Rozdělení klimatizací do tříd vám usnadní výběr klimatizace podle vašich požadavků. Na naší stránce rozdělujeme klimatizace do 3 tříd – nízká, střední, vysoká.

 • základní modely se základními funkcemi – např. ventilátor či rychlé vychlazení místnosti
 • běžné prachové filtry
 • nižší energetická třída
 • výhodou je cenová dostupnost
 • „Zlatá střední cesta“ – dobrý poměr kvality a ceny
 • propracovanější funkce – např. možnost snížit spotřebu energie, nastavitelné klapky
 • větší počet filtrů
 • energetická třída A + a více
 • nízká hlučnost.
 • TOP ve své značce
 • propracované technické detaily, vysoká kvalita a moderní design
 • funkce – např. ionizátor, senzor pohybu, možnost výběru barvy čelního panelu, topení do -25 ° C (Deluxe Hyper Heating) nebo větrání a zvlhčování (Ururu Sarara) a jiné
 • energetická třída A ++ a více
 • nejnižší hlučnost – od 16 dBA

Přemýšlíte nad výběrem klimatizaci podle hlučnosti?

Jednoznačně se jedná o jeden z důležitějších parametrů. Obecně platí, čím má klimatizace vyšší výkon (relevantní při výkonech 5,0 kW a více), tím je hlučnější. U běžných bytových klimatizací se vysoké hlučnosti velmi obávat nemusíte. Již při výrobě se myslí na to, že jde o klimatizace do obytných prostor. Nižší hlučnost zajišťuje i technologie invertor.

Pokud si však budete zjišťovat hlučnost, nelze zapomínat na hlučnost venkovních jednotek. Méně hlučné klimatizační jednotky jsou potřebné tehdy, pokud chcete klimatizaci používat i večer nebo bydlíte na tiché ulici a nechcete rušit sousedy. Pro srovnání jsme vypsali hlučnost některých zvuků v okolí, abyste si uměli představit, jak může být hlučná vámi vybraná klimatizace: šumění trávy 10 dB, šepot 20 dB, městský hluk v pozadí 40 dB, běžný hluk při rozhovoru 50 dB, rušná ulice 60 dB.

Na co je dobrý invertor?

Technologií invertor dnes disponují skoro všechny klimatizace. Invertor si reguluje svůj výkon podle požadované teploty a skutečné teploty v místnosti. Pokud je místnost již vychlazená a od klimatizace požadujete jen udržovat teplotu, tak invertor zajistí rovnoměrné snížení výkonu klimatizace, a tím je uspořených až 30% energie a zároveň i snížená hlučnost jednotky. Kromě toho, že klimatizace s invertorem jsou úsporné, jsou také efektivnější, méně hlučné, ale o trochu dražší než ty bez invertoru.

Starší modely klimatizací bez invertora se označují také jako On-Off a pracují stále se stejným výkonem bez ohledu na to, jaká je teplota v místnosti. Jejich nevýhodou je vyšší spotřeba energie. Podle předpisů EU by se tyto jednotky už neměly vyrábět.

Proč se při klimatizacích píše o ``tepelném čerpadle``?

Skoro všechny moderní klimatizace jsou v dnešní době vybavené tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo dělá z klimatizace topné těleso. Víte díky němu efektivně a úsporně topit, protože využívá principu nízkopotenciálního tepla z vnějšího prostředí. Úspora elektrické energie při topení klimatizací je o 2/3 až 3/4 větší oproti ohřívači.

Může klimatizace způsobit onemocnění?

Nemůže. „Nemoci z klimatizace“ se mohou vyskytovat tehdy, když je zanedbaná pravidelná údržba klimatizačních jednotek (min. 1 x ročně) nebo když servis klimatizace není prováděn důkladně.

Jaké jsou pozitiva klimatizace kromě její základní funkce?

 • vlhkost – díky funkci ODVLHČOVÁNÍ, klimatizace udržují vlhkost na úrovni od 40 – 60%, což působí pozitivně na lidi s alergiemi (zabraňuje zvýšené tvorbě prachu a plísní).
 • větrání – klimatizace lze zkombinovat s větráním. Klasické větrání je v dnešní době izolovaných budov stále důležitější a přívod čerstvého vzduchu do místnosti umožní předejít syndromu „nemocných budov“.
 • viltrace – moderní klimatizace mají moderní filtry. Základem všech klimatizací jsou prachové filtry, které čistí vzduch od největších nečistot a dají se očistit pod tekoucí vodou. V závislosti na modelu a značky klimatizace filtry dokáží odstraňovat jemný prach a pyl, bakterie, viry, pachy, ale i mikroby a kouř.